آموزش دوچرخه سواری

چطور دوچرخه سواری کنیم؟

دوچرخه سواری کار آسانی است. بسیاری از مردم دوچرخه سواری را برای ورزش کردن یا ذخیره پول گاز و بنزین انتخاب می‌کنند، اما عوامل ایمنی زیادی وجود دارند که باعث آموزش دوچرخه سواری می‌شوند. وقتی دوچرخه سواری می‌کنید باید راحت باشید، لباس مناسب بپوشید و به محیط اطراف آگاه باشید. به یاد داشته باشید مهم‌ترین چیزهایی که در آموزش دوچرخه سواری باید بدانید این است که شاد باشید و خوش بگذرانید و هیچوقت نا امید نشوید.

چیزهای مورد نیاز در آموزش دوچرخه سواری:

  • دوچرخه
  • کلاه ایمنی
  • تجهیزات حفاظتی

برای امنیت خودتان لباس بپوشید. اگرچه در قانون آموزش دوچرخه سواری بسیاری از کشورها پوشیدن کلاه ایمنی یک قانون نیست، اما پوشیدن کلاه ایمنی برای جلوگیری از خطرات و صدمه در زمان تصادفات توصیه می‌شود. تنظیم کردن دوچرخه در آموزش دوچرخه سواری به راحتی شما کمک می‌کند. وقتی صندلی به اندازه کافی بالا باشد،  در زمان رکاب زدن زانوی تان کمی خم می‌شود.

برای شروع پای راستتان را روی پدال راست و پای چپتان را روی زمین بگذارید. حال همزمان با پای راست پدال را فشار داده و پای چپ را از روی زمین بردارید. و سریعاً پای چپ خود را خود را روی پدال بگذارید. فرمان را مستقیم نگه دارید و پدال بزنید. در آموزش دوچرخه سواری تعادل خود را با پدال حفظ کنید. تا جایی که می‌توانید بروید سپس دور بزنید و باره بروید. فعلاً مستقیم رفتن را تمرین کنید.

حالا پیچاندن فرمان را یاد بگیرید. وقتی که در تعادل دوچرخه استاد شدید، می‌توانید آن را هدایت کنید. در ابتدا مقدار کمی بچرخید، وقتی سریع بچرخید و فرمان را کج کنید، کنترل دوچرخه سخت‌تر خواهد شد.

آرام و صبور باشید. هر چه بیشتر  آموزش دوچرخه سواری را تمرین کنید، استقامتتان در سرعت و مسافت بیشتر خواهد شد. از علایم خیابان و قوانین دوچرخه سواری تبعیت کنید. در جاهایی که گفته توقف کنید، متوقف شوید. وقتی می‌پیچید علامت بدهید. از سمت راست حرک کنید و وقتی می‌خواهید از دوچرخه سوارانی که از شما آرام‌ترم روند یا کسانی که پیاده روی می‌کنند جلو بزنید خبر دهید.

همیشه و در همه زمان هشیار باشید. دوچرخه سواری یک ورزش آرام است و کسی نمی‌داند که شما در حال آمدن هستید، پس مواظب ماشین‌ها و بچه‌هایی که در حال بازی هستند باشید.
وقتی دوچرخه سواری نمی‌کنید از آن مراقبت کنید. قاب آن را تمیز کنید و صندلی‌های آن را تنظیم کنید تا مطمئن باشید زمان بعدی که می‌خواهید از آن استفاده کنید مطمئن است و مشکلی ندارد.

راهنمایی و هشدار در آموزش دوچرخه سواری:

اگر زمین خوردید، بلند شوید و ادامه دهید. هیچوقت نا امید نشوید!!

در هنگام دوچرخه سواری مقدار زیادی آب بخورید.

در آموزش دوچرخه سواری وسایل منعکس کننده نور به دوچرخه خود بزنید و خودتان هم لباس روشن بپوشید تا دیگران شما را ببنند.

هیچوقت بدون وسایل ایمنی از ترفندها استفاده نکنید.

در آموزش دوچرخه سواری زیاده روی نکنید.

آموزش دوچرخه سواری

چطور به خودمان دوچرخه راندن یاد دهیم

ممکن است برخی مردم در جوانی فرصت آموزش دوچرخه سواری را از دست داده باشند. از گام‌های زیر پیروی کنید تا بدون نیاز به کسی دوچرخه سواری را یاد بگیرید.

چیزهایی که نیاز دارید:

  • خودتان
  • دوچرخه
  • کلاه ایمنی دوچرخه

صندلی خود را طوری تنظیم کنید که پاهایتان روی زمین کشیده نشوند.

یک جای صاف و تخت مثل یک پارکینگ خالی پیدا کنید.
روی صندلی بنشینید و پاهای خود را روی زمین بگذارید..

دوچرخه را با استفاده از حرکت دادن پاهایتان شروع کنید (دوچرخه را حرکت دهید).

وقتی که دوچرخه شروع به سرعت گرفتن می‌کند، پاهای خود را بردارید و روی پدال قرار دهید (فعلاً پدال نزنید). وقتی که قادر بودید حدود ۱۰۰ فوت بدون پا زدن و پا گذاشتن بر روی زمین بروید، پدال زدن را شروع کنید.

اگر مرحله آخر را بدون هیچ مشکلی انجام دادید، خیلی زود می‌توانید به جاهای دور بروید. سعی نکنید که دو، سه، چهار یا پنج پدال بزنید. حال شما با این نکات یک دوچرخه سوار باتجربه هستید.

راهنمایی و هشدار در آموزش دوچرخه سواری:

مطمئن شوید که کلاه ایمنی پوشیده‌اید

مراقب ماشین‌ها باشید

چطور به یک بزرگسال آموزش دوچرخه سواری دهیم

برای بزرگسالانی که می‌خواهند دوچرخه سواری یاد بگیرند، دو چرخه سواری هم مثل مثل رانندگی می‌تواند ترسناک باشد. آن‌ها به یک راهنمای صبور که یکی از عضای خانواده یا یک دوست باتجربه است نیاز دارند. با اینحال، اگر از شما خواسته شد که به یک نفر آموزش دهید، به آرامی این کار را انجام دهید. آموزش دوچرخه سواری مثل هول دادن یک نفر در وسط جاده و معادل شنا کردن یا غرق شدن نیست. شما باید قدم به قدم آن را انجام دهید و به آرامی مهارت یادگیرنده را ارتقا دهید.

ایمن سازی در آموزش دوچرخه سواری

یک بزرگسال، قبل از یادگیری دوچرخه سواری باید برای دوچرخه سواری آماده شود. حتی اگر پوشیدن کلاه ایمنی قانون نباشد، بزرگسالان باید کلاه ایمنی بپوشند.  دوچرخه سواران کفش ایی می پوند که از پایشان بیرون نمیایند و بندشان در داخل کفش قرار می‌گیرد. پاچه شلوار بهتر است که در داخل جوراب قرار گیرد یا جمع شوند. اگر بندها یا پاچه شلوار رها و آزد باشند ممکن است به زنجیر گره بخورند. دستکش، پد(حفاظ) آرنج و حفاظ زانو باعث حفاظت بیشتر دوچرخه سوار می‌شوند، هرچند این موارد اخیاری هستند.