مازیچال

توسط ۲ بهمن ۱۳۹۴ سفرنامه ۲ نظر

باهماهنگی های به عمل آمده بین اعضائی باشگاه و مربیان و بررسی وضعیت آب و هوائی منطقه تصمیم بر آن شد که برنامه حرکت چهارشنبه بعد از ظهر تهران را به مقصد مرزن آباد و سپس کلاردشت ترک کنیم. با تماس با لیــدر محلی برای بررسی آب و هوا و اعلام تعداد نفرات از بابت اقامت و تدارکات همراهان در داخل جنگل (کمپ اصلی و پذیرائی با چای آنیشی)برای استفاده هرچه بیشتر از زمان موجود و بهرمندی از لحظه لحظه پائیز زیبا و اقدامات لازم را به عمل آورده  تا بتوانبم خاطره ای هر چند تکراری اما زیبا و به یاد ماندنی را رقم زده.

زیبائی پاییز هیچ وقت تکراری نخواهد شد جنگل عباس آباد و الخصوص ارتفاعات زیبای مازیچال دارای پوشش گیاهی خاص و سر شار از رنگ های ناب و بکر این منطقه بوده و هست. به شخصه  جنگل نوردی های  زیادی را در فصل پائیز در جنگل های شمالی کشور انجام داده ام. ولی زیبائی رنگ نارنجی همراه با زرد و سبزکه خاصه این منطقه بوده و هیچگاه طعم رنگ سرد خود را از برای مخاطبان خود از دست نخواهد داد . متاسفانه این منطقه از سالها پیش برای کاشت و نگهداری اصله نهال و درختچه های برای استفاده درصنعت چوب کاشته  شده و از این رو شاهد قطع روز افسون درختان زیبا و سر به فلک کشیده بودیم. صدای افتاد این درختان زیبا خاطر همه گی مان را تلخ کرد.با وجود هماهنگی ها با محیط بانی و جنگل بانان عزیز مجددا از ورد تیم همراه و ماشین پشتیبانی مان جلو گیری به عمل آوردن.

 از قرار معمول تنها ورود ماشین مربی خوب و دوست داشتنی و یار دیرین وقدیمی ما آقای رضا طهرانی به مجموعه فوق ممنوع بود!!! وگرنه صدای غرش و فریاد کامیون ها و ماشین های سنگین حمل درخت هیچ آسیبی به سکوت بکر این منطقه نمی زد و گوئی تنها ما بودیم که به تاراج این منطقه آمده بودیم ولاغیر.
بعد از حدود چهارساعت کشت وگذار در منطقه و با رفتن آفتاب به پشت ابر ها و پائین آمدن دما در  نیمه های آبان تصمیم بر آن شد که مسیر قبلی به سمت جنگل های عباس آباد وجاده عباس آباد به کلاردشت بعد از آن ساحل زیبای دریای خزر را به سمت محل اقامتان در کلاردشت تغیر داده و عطای دیدار از دریای خزر را به لغایش ببخشیم.

بعد از صرف نهار و میان وعده های لازم برخلاف میل خود و دیگر مربیان تصمیم بر آن شد که مسیر برگشت خود را کوتاه کرده و از جاده آسفالت عباس آباد – کلاردشت برگشته تا به تاریکی هوا برخورد نکنیم

دوستانی که قصد حرکت  از کلاردشت یه سمت عباس آباد را در برنامه های خود دارند خواهشمند است از سرعت رفتن در این جاده خودداری نمایند و بقیه دوستان را نیز از این کار بر حزر نمایند  با ئجود پیچ های خطرناک و سر آشیبی تند در چند قسمت و وجود رانندگان بی ملاحظه و بی مبالات در هنگام دیدن دوچرخه سوار و تیم همراه  باعث خطرات فراوان و تلخ شدن کام بقیه دوستان در حین سفر می گردد .در گذر از این جاده بعد از روستای اویجدان اولین بردگی سمت راس یه دیدار حوضچه پرورش ماهی هزار چشمه بروید و از ماهی های طلائی دیدن کنید که خود به تنهای رنگ و بو و جاذبه دیگری به سفر شما می دهد. پس فراموش نکنید از کاستن سرعت و داشتن دقت فراوان در داخل جاده    که بسیار بسیار خطر ناک می باشد

با وجود تدارکات لازم و پوشش مناسب همراهان ما در مقابله با سرمای هوا.بارندگی شب قبل مسیر را پر از گل و لای آب کرده بود و برای ادامه مسیر نیازمند  لباس گرم در بین دوستان تازه وارد ما را بر آن داشت که از ادامه مسیر سر باز بزنیم.

بعد از رسیدن به محل اقامت و هماهنگی بین نفرات جهت استفاده از حمام و صرف شام قرار بر آن شد صبح زود محل اقامتمان را به سمت بلندی های مازیچال ترک کرده ودر  دیدار دوباره با جنگل و قله و دریا از بلندی های مشرف به قله علم کوه این زیبای سر به فلک کشیده و بلندترین قله بعد از دماوند را یه نظاره بنشینیم
با وجود نیمه ابری بودن و به علت تمیزی هوا  دریای خزر و ساحل زیبای آن از بلندای مازیچال به زیبائی هر چه تمام تر مشخص و نمایان بود. . در راه عبور از منطقه کوهستانی و برف گیر مازیچال دیداری تازه کردیم با دیگر دوستانمان در گروهای آفرود و اسکی که همگی از تهران راهی این منطقه زیبا و چشم نواز شده بودند
در راه برگشت به سمت تهران به علت یک طرفه بودن جاده چالوس و خوشبختانه بار ترافیکی روان خستگی این سفر به تن ما و دیگر همراهان نماند  و دوباره مازیچال خاطره رنگین و به یاد ماندنی را در ذهن ما رقم زد.
به امید فصل عشقی  دیگر و زیبائی های آن

۲ نظر

نظر خود را بیان کنید

چورت
نوشته بعدی