چطور به یک بچه دوچرخه سواری یاد دهیم

آموزش دوچرخه سواری به کودکان

آموزش دوچرخه سواری یکی از نقاط عطف و برجسته در کودکان است. با اینکه هیچ زمان قطعی و مشخصی برای آموزش دوچرخه سواری به بچه‌ها وجود ندارد، بیشتر بچه‌ها هماهنگی و تعادل برای کنترل را در سن ۴ و ۵ سالگی دارند. وقتی به بچه‌ها آموزش می‌دهید صبور باشید بعضی بچه‌ها زمان بیشتری نیاز دارند تا در زمان سوار شدن بر دوچرخه احساس راحتی کنند. همه اینها بستگی به سطح جسمی و ذهنی فرزند شما دارد.

چیزهایی که نیاز دارید

  • جاده مخروطی (شیب دار)

طبق پیشنهاد the International Bicycle Fund، جایی پیدا کنید که پوشیده از چمن باشد و شیبی حدود ۳۰ یارد داشته باشد. انتهای شیب باید مسطح باشد یا باید با شیب کم بصورت سر بالایی باشد که دوچرخه بتواند از بگذرد. مطمئن شوید که شیب خیلی تند نیست چون کودک شما نمی‌تواند در آنجا خود را کنترل کند و ممکن است در متوقف کردن دوچرخه به مشکل بربخورد. مطمئن شوید که چمن‌ها خیلی بلند نیستند ک مانع حرکت دوچرخه شوند ولی آنقدر نرم باشند که در صورت سقوط مثل کوسن نرم باشند.

پدال‌ها را بردارید و زین را پایین بیاورید تا بتواند مثل یک اسکوتر آن را کنترل کند. اگر دوچرخه سواری را مثل اسکوتر به او آموزش دهید احساس ثیات بیشتری می‌کند و وقتی تعادل را یاد گرفت بیشتر می‌تواند دوچرخه را کنترل کند. خیلی صندلی را پایین نیاورید، فرزند شما باید بتواند که صاف برروی زین بنشید و کف پاهایش را بر روی زمین بگذارد که این به او کمک می‌کند که سرعت خود را کم کند یا در موقع نیاز دوچرخه را نگه دارد.

تا وسط تپه بالا بروید.در باشگاه دوچرخه سواری وقتی فرزند شما بالا می‌رود دوچرخه را نگه دارید. دوچرخه را رها کنید. به او یاد دهید که در زمان پایین آمدن از تپه یک پای خود را روی زمین بگذارد. وقتی احساس کرد که آماده است، این شجاعت را به او بدهید و از او بخواهید در زمان پایین رفتن هر دو پایش را به اندازه ۱ اینچ از زمین بلند کند. به او بگویید هر زمانی که احساس نامتعادل بودن داشت می‌تواند پایش را دوباره روی زمین بگذارد. دوچرخه را به بالای تپه ببرید.  تا زمانی که فرزند شما احساس می‌کند به راحتی می‌تواند در زمان پایین آمدن پاهایش را از روی زمین بردارد این روند را ادامه دهید و این زمان زیادی نیاز داد.

دوباره پدال‌ها را نصب کنید. به فرزندتان آموزش دهید که پاهایش را روی پدال بگذارد ولی اینکار فقط برای آشنایی و احساس راحتی او با پدال‌هاست و دوباره از تپه پایین بیاید. به او یاد آوری کنید هر وقت اعساس عدم تعادل داشت یا می‌خواست که دوچرخه آرام‌تر برود و یا اینکه دورچرخه را نگه دارد پاهایش را روی زمین بگذارد. وقتی که تمام تپه را توانست پایین بیاد به او آموزش دهید که پاهایش رو بصورت ساکن روی پدال بگذارد و دوباره مسیر را طی کند. استفاده از ترمز را به فرزند خود بیاموزید. به طور معمول بیشتر دوچرخه‌های بچه‌ها ترمز پا دارند که با پدال زدن به عقب کار می‌کنند. به او آموزش دهید که زمانی که تپه پایین می‌آید و می‌خواهد آرام‌تر حرکت کند یا دوچرخه را متوقف کند از آن استفاده کند. به او توصیه کنید هر وقت احساس نیاز کرد پاهایش را روی زمین بگذارد. در باشگاه دوچرخه سواری جامین به او اجازه دهید وقتی اعتماد بنفس اش را بدست آورد از ترمزها استفاده کند و به او بگویید نیازی نیست که دیگر پاهایش را روی زمین بگذرد. صندلی دوچرخه را به حالت استانداردش برگردانید. صندلی را به اندازه کافی بالا ببرید بطوری که وقتی پای فرزند شما روی پدال در پایین است زانویش کمی خم شود. برای آموزش کارهای دیگر مثل ترمز گرفتن، علامت دهی با دست، هدایت کردن و پیچیدن یک جای صاف مثل یک پارکینگ خالی پیدا کنید مانع‌های مختلفی در سر راه فرزندتان بگذارید تا مهارت اش بیستر شود مثلاً مانع‌های زرد مخروطی استفاده کنید که باعث مانور دادن او می‌شوند. به او آموزش دهید با گفتن “توقف” و یا گفتن “برو” بتواند این کارها را انجام دهد.

نکته و راهنمایی

هیچوقت به فرزندتان اجازه ندهید بدن کلاه ایمنی و لباس مناسب دوچرخه سواری کند. با توجه به Safe Kids Worldwide، امنیت کودکان با کلاه ایمنی ۸۰% افزایش می‌یابد. کودکان بین ۴ تا ۱۵ سال، مراقبت‌های اضطراری که می‌گیرند بیشتر بخاطر دوچرخه سواری است نه ورزش‌ها و فعالیت‌های دیگر.

۴ نظر

نظر خود را بیان کنید